Aukcje :
 - najciekawsze
 - najnowsze
 - przed koÅ„cem

Nr katalogowy:   1

Nazwa:   Ambroziak Sylwester - POSTAĆ STOJÄ„CA, 2005
WÅ‚aÅ›ciciel:   AGRA-ART
Data poczÄ…tku:   22-10 12:00
Planowana data koÅ„ca:      dzieÅ„: 29-10  | godzina: 12:01
Cena wywoÅ‚awcza:   3 000 zÅ‚  (750$)
PostÄ…pienie:   100

powiększ

Na tej aukcji jeszcze nikt nie licytował

Minimalna oferta:
zÅ‚    (750$)

[ z premium i dds: 3 690 zł ]

Możesz także podać
kwotę wyższego limitu ceny

ceramika, akryl, 38 x cm

sygn. z tyłu na podstawie l.: 1/4, p.: A05.

Sylwester Ambroziak studiowaÅ‚ w latach 1983-1989 na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie pod kierunkiem profesorów Jerzego Jarnuszkiewicza, StanisÅ‚awa Kulona i Grzegorza Kowalskiego. Dyplom pod kierunkiem tego ostatniego, którego gÅ‚ównÄ… częściÄ… byÅ‚a grupa figuralna „Kuszenie Å›w. Antoniego”, obroniÅ‚ w 1989. W latach 1990-1992 zrealizowaÅ‚ tryptyk monumentalnych rzeźb w brÄ…zie pt. „Jeździec Polski”. W latach 1993-1994 byÅ‚ stypendystÄ… Fundacji Kultury. DebiutowaÅ‚ jeszcze jako student, kilkakrotnie przed dyplomem prezentujÄ…c w Dziekance i na ASP akcje i rzeźby. Prace te wpisywaÅ‚y siÄ™ w nurt nowoekspresyjny w sztuce mÅ‚odych. Również w późniejszej twórczoÅ›ci artysta reprezentuje styl oparty na ekspresjonistycznych Å›rodkach wyrazu: uproszczeniu i zbrutalizowaniu bÄ…dź zdeformowaniu ksztaÅ‚tów, przerysowaniu szczegóÅ‚ów i proporcji, w rzeźbie w drewnie – wprowadzeniu ostrej polichromii. Na wyraz jego rzeźb oddziaÅ‚aÅ‚a też sztuka ludowa i prymitywna, w tym charakterystyczne cechy formalne figur i masek afrykaÅ„skich. Artysta chÄ™tnie podejmuje motywy i tematy antyczne, podajÄ…c je w zgoÅ‚a nieklasycznej formie. Drugim ulubionym jego wÄ…tkiem sÄ… tematy biblijne i chrzeÅ›cijaÅ„skie, czÄ™sto poddawane – poczynajÄ…c od drastycznego dyplomu – interpretacji i uaktualnieniom dalekim od kanonu i doktryny. Twórczość Ambroziaka, , wczeÅ›nie dostrzeżona i doceniona, byÅ‚a wielokrotnie pokazywana na wystawach, wÅ›ród których zwracajÄ… uwagÄ™ wspólne prezentacje z malarzem-ekspresjonistÄ… Eugeniuszem Markowskim. ZwiÄ…zany od 1990 z FundacjÄ… NOTORO (sponsorem wspomnianego cyklu „Jeździec Polski”), uczestniczyÅ‚ w organizowanych przez niÄ… wystawach i sympozjach. CzÄ™sto wystawiaÅ‚ za granicÄ…, szczególnie w Niemczech. Jego prace byÅ‚y też prezentowane na przeglÄ…dowych lub problemowych wystawach sztuki polskiej, jak: „Konfrontacje Artystyczne ToruÅ„´91”, „WokóÅ‚ rzeźby polskiej lat 70. i 80.”, OroÅ„sko 1995, „Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX wieku”, OroÅ„sko-Warszawa 1998-1999, „Wojna w czÅ‚owieku”, OroÅ„sko 2001.

Czas na serwerze:

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej w tzw plikach "cookies". Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności. | wersja beta