AUKCJE ZE ZMIENNĄ DATĄ ZAKOŃCZENIA

W odpowiedzi na uwagi naszych klientów wprowadziliśmy pewną modyfikację do naszego serwisu aukcji online.

Zaobserwowaliśmy, że najwięcej osób licytuje w ostatnich kilku minutach przed zakończeniem aukcji - powoduje to pewne problemy - np niektóre osoby nie mogą zdążyć zalicytować, mimo intensywnego klikania do końca.

W SKRÓCIE I PROSTO

Gdy kilka, kilkanaście osób kliknie w tej samej sekundzie, ktoś zawsze zostanie wybrany przez system jako pierwszy.
To kto będzie tym pierwszym zalezy od wielu czynników niezależnych od nas - rodzaju połączenia z internetem, jakości drutów, liczby przekaźników sygnału po drodze do nas.
Jest to wiele czynników czysto technicznych, które nie podlegają kontroli - a zwykle większość klientów decyduje się na licytowanie w ostatniej minucie.
Jeżeli dwóch klientów kliknie w tej samej sekundzie, to zawsze któryś będzie o ułamki sekund szybszy, bo np ma lepszy komputer, szybsze łącze, albo mniej zakłóceń gdzieś po drodze.
Efekt jest taki, że ten który jest pierwszy, jest zadowolony, natomiast inni, którzy byli następni - rozczarowani.
 
Z tego powodu wprowadzamy pewną modyfikację do naszego systemu aukcyjnego, aby poprawić równość szans licytujących.
Polega ona na przedłużaniu zakończenia aukcji konkretnych obiektów, w przypadku licytacji w ostatnich minutach przed planowanym zakończeniem.

Innymi słowy - jeżeli przez ostatnie dwie minuty aukcji - które nazwaliśmy umownie "czasem oczekiwania" nie pojawi się żadna oferta - wówczas aukcja tego obiektu zostanie zakończona w planowanym czasie.

Jeżeli ktoś zalicytuje w "czasie oczekiwania" - wówczas czas zamknięcia aukcji zostaje przesunięty o pewną stała wartość kilku (w naszym przypadku 2 ) minut.
Sytuacja się powtarza aż do chwili gdy nie będzie licytacji w ostatnich 2 minutach.

Oczywiście nie jest tak, że KAŻDA oferta przedłuża czas aukcji o 2 minuty - jedynie PIERWSZA złożona w "czasie oczekiwania".

W przypadku aukcji ze zmiennym czasem końca, trzeba również pamiętać, że nie wszystkie aukcje zakończą się o tej samej godzinie, jak to się dzieje przy standardowych aukcjach online.
Obiekty bardziej licytowane będą miały automatycznie wydłużony czas aukcji - co pozwoli wszystkim zainteresowanym wzięcie w niej udziału i da więcej czasu do namysłu.

Dzięki zmiennej dacie końca, aukcja danego obiektu zakończy się nie z powodu sztywnej granicy czasowej, ale będzie trwać dopóki nie ustali się najwyższa cena (czyli analogicznie do tradycjnych, "młotkowych" aukcji).


KROK PO KROKU

Oczywiście najlepiej wyjaśnić to na przykładzie:

  1. aukcja planowo powinna zakończyć się o 12:00, "czas oczekiwania" na ofertę przedłużającą wynosi 2 minuty, czas przedłużenia - też 2 minuty

  2. 11:58-12:00 - zaczyna się "czas oczekiwania" (czyli nasze 2 minuty), w którym jeżeli pojawi się oferta, to aukcja zostanie przedłużona

  3. 11:59:00 - ktoś złożył ofertę - czas zakończenia aukcji zostaje przedłużony do 12:02, nowy "czas oczekiwania" zaczyna się o 12:00

  4. 11:59:30 - ktoś równiez złożył ofertę, ale koniec aukcji nie zostaje zmieniony (bo nie ma jeszcze 12:00)

  5. 12:01:00 - pojawia się następna oferta - ponieważ pojawiła się w ciągu 2 minut przed planowanym zakończeniem, czas końca aukcji zmienia się z 12:02 na 12:04

  6. 12:01:40 - pojawiają się nowe oferty ale nie zmieniają końca aukcji , ponieważ nie ma jeszcze 2 minut do planowanego końca (12:04)

  7. 12:03:30 - pojawia się oferta - zmienia koniec aukcji na 12:06, w gorącym czasie zaczynającym się o 12:04

  8. 12:04 - 12:06 - brak ofert , aukcja zostaje definitywnie zakończona.


Pozornie może wyglądać to nieco skomplikowanie, ale tak naprawde wszystko sprowadza się do 2 zasad:

1. Jeżeli w ostatnich 2 minutach aukcji nie pojawi się żadna oferta, to aukcja zostaje zakończona w planowanym czasie oraz

2. Każda pierwsza oferta złożona w ciągu ostatnich 2 minut planowanego czasu aukcji ("czasu oczekiwania") przedłuża czas zakończenia aukcji o 2 minuty.


LICYTOWANIE Z LIMITEM

- Zwiększanie swojego ukrytego limitu ceny nie powoduje przedłużenia czasu aukcji.
Jeżeli jesteśmy aktualnym prowadzącym na aukcji, nasz limit ukryty wynosi 1100, cena aktualna (widoczna dla wszystkich) wynosi 1000 i chcemy zwiększyc nasz limit do 1500, wówczas limit zostanie zwiększony ale aukcja nie ulegnie przedłużeniu.

- Jeżeli jednak 2 minuty przed końcem pojawi się oferta innego użytkownika , wówczas nasz limit oczywiście broni naszej ceny i aukcja ulega przedłużeniu - niezależnie czy dalej prowadzimy dzięki limitowi, czy ktoś nas przelicytował.


DEFINITYWNY KONIEC AUKCJI

Przedłużanie aukcji nie będzie trwało w nieskończoność - gdyby jednak tak się stało, że licytacja trwa bardzo długo i czas zakończenia ciągle ulega przesunięciu - nasz system i tak zakończy aukcje po 3 godzinach od pierwszej przewidzianej daty końca, bez kolejnego przedłużania.


KOMUNIKATY

prosimy zwrócić uwagę na nowe komunikaty jakie pojawiają się na stronach obiektów w związku z modyfikacjami.
Informują one o tym czy aukcja jest aukcja z przedłużonym zakończeniem, oraz na bieżąco pokazują aktualny planowany czas końca aukcji.

© AGRA-ART S.A. 2002

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej w tzw plikach "cookies".
Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności