Do zakończenia aukcji pozostało:

Kmita Franciszek - NIEDALEKO GRANADY, 1974

Nr katalogowy: 21
Planowana data końca: 03-12 12:01:00
Aukcja z przedłużeniem + 2 min ( ..więcej informacji.. )
Na zakończenie aukcji, każda oferta złożona w ciagu ostatnich minut aukcji przedłuża ją o kolejne 2 minuty - więcej informacji
Cena wywoławcza : 2 500 zł
( plus koszty )
  • + 20% Premium (prowizja Domu Aukcyjnego)
  • + 5% Droit de suite

( bez ceny rezerwowej )
Na tej aukcji jeszcze nikt nie licytował - aby licytować musisz się zalogować

Postąpienie : 100 zł | Możesz także podać limit cenowy

Możesz podać wyższą cenę, a system będzie licytować automatycznie do jej poziomu.

Informacje o pracy
olej, płótno, 46 x 61 cm

sygn. p.d.: Kmita

na odwr. p.g.: F. Kmita | 1974 | 61 x 46 | NEAR GRANADA | Dr. JÓZEF STRYER | Geschenk vom denkbarem [… nieczyt.]

przy g. krawędzi dwie pieczątki zezwolenia na wywóz za granicę

 

Obraz jest oprawiony.

 




Franciszek Kmita studiował w latach 1947-53 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – malarstwo u Jana Sokołowskiego, Eugeniusza Arcta i Michała Byliny, grafikę u Andrzeja Rudzińskiego. Jeszcze jako student, w 1951 zdobył II nagrodę na wystawie malarstwa towarzyszącej Festiwalowi Młodzieży i Studentów w Berlinie (obraz „Lektura” zakupiono do muzeum berlińskiej Akademii). Brał udział w IV Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie w 1954. Po studiach, w 1954 osiadł na stałe w Kazimierzu nad Wisłą. Z czasem stał się znaną i cenioną osobistością – stale obecny ze sztalugami w plenerach miasta, aktywista i społecznik, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Kazimierza, który samodzielnie zrekonstruował zabytkową kamienicę na dom własny z galerią, przy tym artysta coraz szerzej znany poza swym miastem dzięki licznym podróżom, wystawom w wielu krajach świata, artykułom, wywiadom i reportażom w prasie, radiu i telewizji. Jako malarz i rysownik reprezentuje realizm, rozświetlony i migotliwy na wzór postimpresjonizmu, nieco stylizowany, nieobojętny też na lokalną tradycję malarstwa uczniów Tadeusza Pruszkowskiego, którzy w Kazimierzu odbywali doroczne plenery (Kmita, poprzez naukę u profesorów Arcta i Byliny, którzy studiowali u Pruszkowskiego, może się uważać za spadkobiercę tej tradycji).

© AGRA-ART S.A. 2002

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej w tzw plikach "cookies".
Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności