Naliwajko Piotr - KRASNYBRÓD, 1986

Nr katalogowy: 24
Planowana data końca: 29-10 12:01:00
Cena wywoławcza : 3 000 zł

Postąpienie : 100 zł | Możesz także podać limit cenowy

olej, płótno, 46.5 x 66 cm

sygn. p.d.: Naliwajko

sygn. na odwr. na płótnie: PIOTR Naliwajko | “Krasnybród 86” | 46/66, wyżej stempel zezwolenia na wywóz za granicę i nr zielonym flamastrem

Piotr Naliwajko ukończył w 1984 roku studia na Wydziale Grafiki w Katowicach, filii krakowskiej ASP. Rok wcześniej, wspólnie z Januszem Szpytem i Leszkiem Żegalskim założył „Tercet Nadęty” czyli Grupę Trzech, z którą wystawiał w Polsce, a także za granicą m.in. w Niemczech i Holandii. Ich manifest, który pojawił się na wystawie w Salonie Sztuki w Krakowie brzmiał: „Chcemy zawrócić malarstwo na tory prostoty, piękna, prawdy, autentyczności i doskonałości”. Jest artystą bardzo aktywnym, często wystawia swoje prace, które szczególnie w Niemczech zyskały duże powodzenie. Uprawia malarstwo tematyczne posługując się bryłowatą formą stosując uproszczenia i ostre skróty perspektywiczne naśladujące ruch filmowej kamery. Wybiera najczęściej tematy związane z chrześcijańskim kręgiem kulturowym, z tym, że bardzo dowolna i niekiedy prowokująca interpretacja wywoływała protesty. Niektóre jego prace i operowanie w nich symbolami wskazują na wpływ sztuki Jacka Malczewskiego. Najczęściej wypowiada się w dużych formatach. Jedna z ostatnich wystaw indywidualnych (Galeria Atlas Sztuki, 2005) nosiła tytuł „Tylko wielkie obrazy”. Mieszka w Chorzowie.