Do zakończenia aukcji pozostało:

Łempicka Tamara - NIEDOKOŃCZONY MĘŻCZYZNA, 1928

Nr katalogowy: 32
Planowana data końca: 17-05 12:01:00
Aukcja z przedłużeniem + 2 min ( ..więcej informacji.. )
Na zakończenie aukcji, każda oferta złożona w ciagu ostatnich minut aukcji przedłuża ją o kolejne 2 minuty - więcej informacji
Cena zamknięcia: 6 100 zł
( z kosztami: 7 320 zł )
  • Cena ostateczna = 6 100
  • + 20% Premium
  • =7 320 zł

Liczba ofert: 2 | Zwycięzca licytacji: av...yn ( nie Ty )

Informacje o pracy
serigrafia, papier, 68 x 49.4 cm

Pośmiertna reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej Niedokończony mężczyzna (Portret Tadeusza Łempickiego) z 1928, opublikowana przez DK Art Publishing Inc. z Los Angeles, firmę wydawniczą i handlową poświęconą specjalnie propagowaniu sztuki Łempickiej. Oryginał obrazu znajduje się w kolekcji Musée national d’art moderne – Centre Pompidou w Paryżu.

serigrafia, papier, 68 x 49,4 cm - wym. w świetle passe-partout

napis białą farbą l.d.: 199/5000, p.d. herb barona Raoula Kuffnera de Dioszegh (drugiego męża artystki), pod herbem napis: TAMARA de LEMPICKA | DK PUBLISHING INC ©

 

Obraz jest oprawiony.
Tamara Łempicka (Warszawa 1898 - Cuernavaca, Meksyk 1980), de domo Górska, była córką warszawskiego adwokata. W dzieciństwie podróżowała po Europie; lata I wojny światowej spędziła w Petersburgu, skąd po wybuchu rewolucji wyjechała do Paryża wraz z mężem Tadeuszem Łempickim.

Podjęła studia malarskie w Académie de la Grande Chaumiere i w Académie Ranson u Maurice’a Denisa i Andre Lothe’a. Malowała portrety znanych osobistości, akty, martwe natury. Szybko zyskała powodzenie w artystycznych i intelektualnych salonach Paryża oraz w wysokich kręgach burżuazji - i to nie tylko jako malarka, ale również jako jedna z ekscentrycznych i wyzwolonych piękności lat dwudziestych. Wystawy Łempickiej odnosiły sukcesy we Włoszech i Francji, ale artystka wystawiała także w Stanach Zjednoczonych i w Polsce - m.in. w warszawskiej Zachęcie. Jej malarstwo - nazywane przez krytyków „perwersyjną wersją sztuki Ingresa” i odznaczające się kubistyczną stylizacją, manierycznością ujęć, twardymi formami i ostrą kolorystyką - było idealną realizacją stylu Art Deco.

W 1939 Łempicka wyjechała z drugim mężem, baronem Kuffnerem, do Ameryki i zamieszkała w Kalifornii, gdzie portretowała gwiazdy Hollywood i zasłynęła bujnym życiem towarzyskim. Pod koniec wojny przeniosła się do Nowego Jorku, ale jej obrazy - mimo prób zmiany stylu - nie cieszyły się już dawnym wzięciem. Twórczość artystki została ponownie odkryta w Paryżu, w latach siedemdziesiątych, na fali zainteresowania sztuką Art Deco.


© AGRA-ART S.A. 2002

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej w tzw plikach "cookies".
Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności